Partikül Temizleme Hakkında Bilgiler

Partikül Temizleme Ankara

 

Dizel araçlarda partiküller ani hızlanmalar, gaz pedalına birden yüklenmesi gibi durumlarda yakıtın fazla olması partikülleri oluşturmaktadır. Oluşan bu partiküller elbette motor aksamına ileride ciddi zararlar vereceğinden ötürü dikkat edilmesi gereken bir temizlik işlemini gerektirmektedir. Özellikle 100 bin ve üzeri km yapan araçlarda dizel partikül temizleme işlemlerinin belli aralıklarla yenilenmesi son derece önemlidir. İşte bu yüzden söz konusu işlemin hiçbir şekilde aksatılmadan yürütülmesi önemlidir.

 

Araçlar partikülleri kendiliğinden de temizleyebilme fonksiyonlarına sahiptir. Bu durumda partiküllerin temizleme işlemini ECU adındaki dizel motor yakıt kontrol ünitesi kendiliğinden gerçekleştirebilme hassasiyetine sahip olduğundan otomatik olarak kendisini yenileyebilme durumuyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bununla beraber bazı durumlarda partiküllerin otomobil servislerine müracaat edilerek temizlenmesi muhakkak son derece mümkün olan zorunluluk halini almaktadır. Öncelikle dizel motorların kendiliğinden yenilenme ardından da servis yoluyla yenilenmesi süreci hakkında bilgiler verilmelidir.

 

ECU TEMİZLEME SİSTEMİNİN KENDİLİĞİNDEN YENİLENMESİ

 

Uzun yolculuklar sürecinde ECU yani dizel motor yakıt yenileme ünitesi tarafından egzoz gazlarının biriktirmiş oldukları yoğun partiküller egzoz gazı sıcaklık sensörleri kontrolünde kendiliğinden temizlenebilir. Fakat böyle bir temizleme olanağının yetersiz kaldığı durumlarda mutlaka temizleyici işlemini gerçekleştirmek üzere mutlaka bir partikül temizleme ankara servisine başvurmak gerekmektedir. ECU temizleme işleminin devreye girmemesi durumlarında bilgisayar sistemi tarafından denetlenerek temizleme işlemleri yapılmaktadır.

 

DİAGNOSTİK SİSTEMLİ PARTİKÜL TEMİZLEME

 

Araç motoru 3000 devrin altında kaldığında ise genellikle kendiliğinden partikülleri temizleme konusunda yetersiz kaldığı gözlemlenir. İşte bu durumda bilgisayar destekli diagnostik sistemler kullanılarak motor devrinin yükseltilmesine dayanan servisler vasıtası ile partikül temizleme işlemlerine gidilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde temizlenmesi gereken dizel partiküllerin emin ellerde temizlik işlemlerinin yaklaşık bir saat gibi kısa bir süre zarfında tamamlanması sağlanabilir. Yine bu dönemde partikül temizleme işlemleri aracın marka ve modeline bağlı olarak değişiklik göstereceğinden ötürü son derece farklı zaman dilimlerini kapsamaktadır. Tüm bu nitelikler de göz önünde tutularak partikül temizleme işlemlerinin nasıl bir süreçten geçirilip temizlik işlemlerinin tamamlanması

partikül temizleme ankara, partikül filtresi temizleme ankara, partikül ankara, ankara partikül, salih usta partikül, salih oto partikül, partikül temizliği ankara, partikül filtresi ankara, dpf temizleme ankara, dpf temizliği ankara, ankara partikül filtresi temizleme, ankara partikül temizliği