Partikül Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Partikül Temizliği Ankara

 

Araçların partikül filtresinin dolması, aracın kullanımında bazı aksaklıklara neden olur. Bu filtrenin belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Araçlarda partikül temizliği Ankara bölgesi hizmetleri için bu başlık altından bilgi alabilir ve iletişim kurabilirsiniz.

 Partikül Temizliği Nedir?

 

Partikül filtresi, araçların kullandığı yakıtların yaratmış olduğu artıkları süzen parçadır. Özellikle dizel otomobillerde kullanılan yakıtlarda, bu süzme işlemine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu filtrenin amacı, çevreye daha temiz bir egzoz gazı yaymaktır. Bu filtrenin çevre açısından olduğu kadar araç için de önemi vardır. Uzun bir süre kullanıldıktan sonra bu parçacıklar filtreyi doldurur. Bu durumda aracın yakıt tüketimi artar. Aynı zamanda aracın çekiş gücü olumsuz etkilenir.

 

Partikül filtresi dolduğu zaman egzozdan daha koyu renkli ve yoğun bir duman yayılmaktadır. Bu durum uzun süre devam ederse, araçta telafisi çok zor olan arızalara sebebiyet verebilir. Tüm bu bilgiler göz ününde bulundurulmak suretiyle, araçların partikül filtrelerinin belli aralıklarla ve aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Araçların partikül filtrelerinin temizlenmesinde çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Partikül filtrelerinin daha sağlıklı çalışması için, bu filtrelerin belli kilometreler ile değiştirilmesi de önerilmektedir.

 

Partikül Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?

 

Partikül filtresi temizliğinde kullanılan yöntemlerden biri olan kimyasal ürünlerle temizlik tekniğinde, aracın yakıt deposuna kimyasal temizlik maddeleri konulur. Bu temizlik yönteminde amaç, bu kimyasal maddelerin yakıtla beraber yakılması ve bu sayede partikül filtresinde bulunan kirliliğin temizlenmesidir. Bu kimyasal maddelerin özelliği partikül filtresindeki kurumlaşmış kirin çözülmesi ve bu sayede atılmasıdır.

 

Başka bir temizlik yöntemi de makine ile temizliktir. Bu yöntemde kullanılan makine, filtrede bulunan kurumun, sıcak su ve bazı özel temizlik maddeleriyle çözülmesine yardımcı olmaktadır. Bu makine iki kademeden oluşur. Sıcak ve soğuk kademe olarak adlandırılan bu kademelerle haznedeki su gereken ısılara ulaştırılarak, filtrenin temizliği yapılır.

 

Partikül temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise, rejenerasyon sistemidir. Bilgisayar ile yenileme sistemi olarak da bilinen bu yöntemde, partikül temizliğini bilgisayar kontrolündeki cihazlar sağlar. Bu temizliğin durumu, bilgisayar ekranıyla takip edilir ve oldukça pratik bir yöntemdir. Günümüzde en sık başvurulan partikül temizliği metodudur.

 

partikül temizliği ankara, partikül temizliği, ankara partikül temizliği, partikül temizleme ankara, partikül filtresi temizleme ankara, partikül temizleme ankara, ankara partikül, salih usta partikül, salih oto partikül