Carbon Clean

KARBON BİRİKİMİ NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlardapaper editing websites bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

ankara carbon clean

Karbon Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır?

Silindir kompresyonlarının düşmesi

Motor gücünde azalma

Fazla yakıt tüketimi

Egzoz emisyonlarında artış

Bozuk rölanti

Hızlanma kabiliyetinde azalma

Soğuk havalarda zor çalışma

Motorun silkeleyerek çalışması

KARBON TEMİZLEME NEDİR?

Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

13522464_10209530551201421_1121390447_n

KARBON TEMİZLİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Çok kirli motorlarda %15’e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.

Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40’ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75’e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30’un üzerindedir.

Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.
Karbon temizleme işlemi düzenli olarak (her 25.000 km.de bir) yapıldığında motorun ömrü uzar.

Parça değiştirilmesine begun began begin gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalır.

Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Karbon temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.

KARBON TEMİZLEME NİYE ETKİNDİR?

Günümüz benzin ve dizel motorlarının kalbi yakıt püskürtme sistemidir. Enjektörler, yakıtı çok ince bir sprey halinde ve konik biçimde püskürtürler. Zamanla ısı, yakıt kirliliği ve kullanım sonucu sistem kirlenmektedir. Enjektörlerin yakıt püskürtme deliklerinin 0,5 mm veya daha küçük çapta olduğunu düşünürsek en ufak kirlenmede tıkanmaları doğaldır. Ayrıca dizel veya benzin motorlarında yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının, kısaca yanma dolayısıyla zor şartlarda çalışan parçaların kirlenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. “Karbon Temizleme” işlemi yakıt sistemini temizleyerek motoru yenilemekte, ayrıca yanma yüzeylerini yumuşak karbon birikimlerinden arındırmaktadır.

SALİH USTA GSM: 0(530) 301 54 31

13435328_837582053013609_2530193091846511007_n

WhatsApp Yaz
1
Soru Sorun
Scan the code
Hoşgeldiniz 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?